Jak ważny jest seks w związku?

Opowiem jak się poznałyśmy. Poproszono mnie, bym napisała z tobą książkę, bo jesteś jedyna w swoim rodzaju – od 30 lat praktykujesz jako ginekolog i seksuolog, więc znasz ciało i duszę. –Mówi tak o seksie, że nie uwierzysz – usłyszałam. Nie uwierzyłam, bo seks robi wrażenie jak masz 14 czy 16 lat, a jak już widziałaś kilka filmów pornograficznych, to już wiesz, że to wszystko to samo.

DR BEATA WRÓBEL: Rozbawiłaś mnie. Wiele osób tak myśli o seksie, ale nikt tego nie mówi głośno.

Wygodniej myśleć, że seks to sztuka pocierania ciała o ciało z penetracją, i jak się to robi z odpowiednią finezją, i zna różne figury, to wystarczy, by żyć z kimś długo i szczęśliwie. 

A seks to nie jest fitness, nie ma znaczenia jak dobrze jesteś rozciągnięta, bo to, że jesteś „dobra w łóżku”, nie ocali twojego związku, gdy brakuje w nim bliskości. I tego ludzie nie umieją w związkach.

Dlaczego?

Bo nie uczą nas tego. Zaczynamy uprawiać seks w wieku, gdy jeszcze mózg nie zna uczuć wyższych i nie rozumie czym jest dojrzałość, odpowiedzialność za siebie i drugiego człowieka. Jak widziałaś to w domu, to powtórzysz. Jak nie miałaś tego szczęścia, to porzuci cię chłopak po pierwszym seksie i nie będziesz wiedziała dlaczego. Zanim zrozumiesz miną lata, dekady. Niektórzy nigdy się nie nauczą.

Jak ważny jest seks w związku?

Bardzo ważny, ale równie ważne są inne rzeczy – czy ludzie wyznają podobne wartości, czy się lubią, szanują, czy mają wspólne zainteresowania. Między seksem są długie godziny, dni i tygodnie do wypełnienia – musimy ze sobą rozmawiać, wychowywać dzieci, zarabiać pieniądze, sprzątać dom i zabierać samochód do mechanika. To wszystko jest równie ważne jak seks, ale jak porównasz czas przeznaczony na seks i resztę życia, to wyjdzie, że seks to mała część.

Czytając różne poradniki można odnieść wrażenie, że seks rozwiązuje wszelkie problemy.

Nie rozwiązuje żadnych. Większość rzeczy, które wiemy i które słyszymy o seksie nie są prawdą. Na przykład to, że gdy robi się źle w związku, to wystarczy dodać trochę pieprzu w sypialni. Od kiedy wspólne wypocenie się rozwiązuje problemy? Znam wiele par, które są ze sobą, choć nie uprawiają seksu – statystyki mówią, że takich związków jest 2 proc. Działają i ludzie się ze sobą szczęśliwi. Nie znam jednak ani jednego szczęśliwego związku, gdzie ludzi łączy tylko seks i dzieli wszystko inne. To nie są związki. To zajęcia fizyczne w sypialni.

Czemu traktujemy seks jak fitness?

Bo tak najprościej. Jak ci powiem, że udany związek zależy od tego, czy uprawiacie seks oralny, to szybko nauczysz się jak zostać mistrzynią. Ale jak usłyszysz, że miłość to szacunek, bliskość, szczera rozmowa, dbanie o siebie, to wiesz, że czeka cię ciężka praca.

Dużo łatwiej wierzyć, że droga do serca mężczyzny prowadzi przez fellatio. 

Comments

  1. Edyta Odpowiedz

    Sex jest ważny, ale nie najważniejszy. Na upojne chwile pracujemy cały dzień… Ważne jest przytulanie, uwodzenie wzrokiem,słowem… i wtedy noc jest nasza.To idealna sytuacja, niestety często o tym zapominamy i sex jest bez wyrazu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.